Klubaften den 9. december 2022

Denne klubaften var speciel, idet det var flere måneder siden den sidste klubaften blev afviklet. En havde da glemt datoen, og derfor blev aftenen aflyst. Så meget desto mere glæde og spænding var der over denne klubaften, som samtidig markerede afslutningen på Topgunklubbens hyggelige samvær i 2022.

Spændingen steg yderligere, da der på forum blev meldt ud, at lemmerne ville blive tildelt særlige opgaver til aftenen, og overraskelsen var da også total, da det blev erfaret, at den store julefrokost stod for døren.

Lemmerne mødte op i næsten stærkeste opstilling, idet Hollywood dog lige blev ramt af feltmarskallens luner, og måtte strække våben. De øvrige mødte op med hænderne fulde og Jester måtte aktivere elevatoren, så alle småfornødenhederne kunne blive bragt til klubbens domicil.

Det formelle møde

Mødet blev gennemført efter vanlig tradition, og alt var her i den skønneste orden, idet dog kassemesteren fandt væksten i klubkassen lidt slæk. Her kan sammenlignes med det øvrige Danmark, hvor finanserne heller ikke bugner, så vi må håbe på et indbringende 2023!

Næste møder

Den 14. jan. det ved Jester som vært, Stinger som vicevært og Viper som orden. Det kan muligvis blive i Tower 01, men dette vil tilgå. Hollywood har vundet den nye tjans som banjermester, som er den der bl.a. foranstalter tilrigning forud for og under mødet mv. Hertil kan adjudanten bistå, men dette farer under banjermesterens ansvar.

Det bemærkes at dagens tema er nytårstaffel med. hvad dertil hører.

Den 3. feb. er Viper vært og Merlin har trådt til som vicevært, skulle Viper få forfald. Stinger er orden og Jester er Banjermester. Notarius påhviler tillige Viper.

Husk at melde til eller fra indenfor fristerne, da I ellers bliver straffet med kølhaling, minuspoint eller hvad Jester nu kan finde på med det gevær!!

.

Oplæsning af digt

Efter høflig påmindelse blev digtet tilføjet til dagsordenen. Viper var dagens digter og digtet kan læses via nedenstående link:

Topgunklubbens digte

Udvælgelse af digter til næste klubaften.

Dice of Death har fundet det betimeligt, at Merlin er den næste digter.

Øvrige punkter

Som vanligt havde Jester en række forslag, og det mest markante var nok det vedrørende afskaffelsen af den obligatoriske regel, som klubbens medlemmer finder på til mødet for klubaften. Argumentet var her, at Der alligevel identificeres adskillige regler i form af tilkomne forslag. Skulle dette slække på et senere tidspunkt kan regel-reglen altid indføres igen. Øvrige opmærksomhedspunkter vil fremgå af referatet fra mødet.

Værtsofficeren fortæller om aftenens menu og valg af film, øl og snack

Stinger havde sørget for det store kolde bord suppleret af lidt antrit fra havet fra Merlin. Fru Merlin havde til gengæld tænkt sig om, og derfor var der tillige en god gang rævesovs hertil, hvilket bekom lemmerne godt.

Hertil blev der suppleret med lune retter fra Jester og Viper inden vi rundede middagen af med ris a la mande med dertil hørende gaver.

Alle de lækre retter blev suppleret af dels to øl fra Ukraine og to danske øl, hvor noget var bedre end andet, og som vanligt kunne Jester´s gewürzprüfer spore noter af citrus i de lyse ølsorter. Herudover nød lemmerne rester af øl fra året der gak og vist nok også lidt længere tilbage end det, hvilket tyder på, at vi skal til at drikke lidt mere under vores sammenkomster 🙂

Ølsmagning

Stinger havde været både i den danske og ukrainske humlehave og fundet nedenstående øl, som klubbens lemmer skulle smage og bedømme.

Fuglsang Ding Dong

Se bedømmelser af øllen her

Maden

Lækker julemenu!!

Første film Journey´s end.

Hvad klubben synes om den, kan du læse her.

 

Anden film var Intet nyt fra Vestfronten

Hvad klubben synes om den, kan du læse her.

 

Afslutning

I løbet af aftenen blev der opbygget kampkraft – særligt for Merlin, som tog en bette skraber under de lune retter, og vågnede op til dåd, da ris a la manden kom på bordet. Heldigvis fejlede appetitten ikke noget, og det blev bevist, at man sagtens kan spise tarteletter uden den bagte butterdej 🙂

Det var, som vanligt, en super hyggelig aften i gode menneskers selvskab, og der ses nu frem til et 2023, med de oplevelser og overraskelser samt forfremmelser (eller degraderinger), som det må medføre, idet vi skal huske: at det er ok at være private!!

Glædelig jul og godt nytår

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben