Klubaften 8. feb. 2019

Efter en nærmest umenneskelig ventetid, var det endeligt igen blevet tid til klubaften!

Medlemmerne var endnu engang hidkaldt til at mødes kl. 16:30 i kælderen hos 1st lieutenant T-Hawk. 1st lieutenant Rebel ankom naturligvis til tiden, men med dårlige nyheder om, at Sergeant Moneyman havde varslet at han ville blive forsinket. En trist nyhed, men ikke noget man ikke kan betale sig fra, mere om det senere…

De fremmødte medlemmer tog en hurtig beslutning om at starte mødet uden Moneyman og udskyde emner der krævede hans tilstedeværelse til senere i dagsordenen (referatet er derfor ikke skrevet 100% kronologisk, men ud fra punkterne på dagsordenen), og således blev den første root beer åbnet og smagt med behørig respekt.

Det formelle møde

Dagens ordensofficer 1st lieutenant T-Hawk, åbnede mødet med at byde velkommen, og gav herefter straks ordet til Kammerofficer Rebel der igen kunne berette at næsten alle havde magtet opgaven med at indbetale kontingentet til tiden og til den rette konto, eneste undtagelse var Sergeant Moneyman, der siden sidste møde har indbetalt penge til en forkert konto, og ingen til klubben konto, og han skylder således pt. 300,- kr. Kassebeholdningen var derfor inden mødet på 507,40 kr. Dagens indbudte civilist er blevet bedt om at medbringe 100 kr., så alt i alt har vi 907,40 kr til gak og løjer.

Rebel havde til dagens dagsorden, ønsket en drøftelse af om der skal være et opstartsgebyr for fremtidige medlemmer. Han fremlagde sin idé om at nye medlemmer fremover skal betale et engangsbeløb for at blive medlem. Dette beløb skal så dække udgifterne til dogtags og et diplom, resten ryger i klubkassen til fælles gavn og glæde. Da der er forskellige præferencer til både størrelse, farver og maskestørrelse på undertrøjerne, er disse stadig for egen regning.

Opstartsgebyret blev vedtaget, og beløbet blev fastsat til at være 350 kr.

Herefter drøftede vi en definition af hvad der er et officielt klubrelateret arrangement, og hvilke af disse der støttes med klubbens midler. Der er naturligvis ingen tvivl i forhold til de 4 faste + udflugten, men hvad med fx gameraftner og lignende? Der var forslag om at arrangementer aftalt på klubaftner kunne støttes med 150 kr.

Dette blev enstemmigt vedtaget.

Ny regel

Så var det blevet tid til at udtænke den obligatoriske nye regel. Efter en længere tænkepause besluttede vi at den nye regel er…  super hemmelig og derfor ikke egnet for offentligheden og eventuelle nordkoreanske spioner der måtte læse med. Men mon ikke også denne nye regel nok skal udløse en bøde eller to.

Reglen blev enstemmigt vedtaget.

Næste møde

En kort kalendergennemgang blev vi enige om at næste møde er d. 24. maj i FDF-hytten.

Rebel tog hurtigt ordensofficer-rollen. Moneyman, der grundet forsinkelsen i dag ikke var dagens notarius, blev udpeget til at læse denne opgave næste gang. T-Hawk er værtsofficer. Det blev foreslået, at vi fremadrettet deler værtsofficer-rollen op så der også udpeges en underholdningsofficer der står for film og snacks – i tæt samarbejde med værtsofficeren hvis denne vælger at aftenen skal være en temaaften.

Dette blev enstemmigt vedtaget.

T-Hawk havde ønsket en drøftelse af frekvensen af klubaftner. Dette som en direkte udløber af den nærmest depressive tilstand man kommer i, når man efter en klubaften opdager at der er 90+ dage til næste møde. Noget alle tilstedeværende kunne genkende. Rebel fattede papir og pen og efter kort tid have en plan udfoldet sig. Planen går i al sin enkelthed ud på, at vi imellem de 4 faste klubaftner lægger et fast arrangement i kalenderen, så vi kommer op på 8 fast datoer + udflugten pr. år. De 4 nye arrangementer kan fx være gameraftner eller spilleaftner eller andet der lever op til klubbens mange regler.

Dette blev enstemmigt vedtaget.

Opfølgning på sidste klubaften

Muligheden for at bruge FDF-hytten.
Moneyman mente, at dette burde være muligt, bare det planlægges i forhold til FDF’s kalender. Vi satser derfor på at næste møde holdes i FDF-hytten

Merchandise
Ølglas er indkøbt, men ideen om selv at gravere i glassene er blevet droppet. Der kan senere indkøbes glas med logo.
Ikke et øje var tørt, da Rebel hev et klistermærke til de øvrige medlemmer frem fra gemmerne. T-Hawk måtte straks ud og montere det på familiens mandskabsvogn.
Ideen om at få lavet kuglepenne med logo lever i bedste velgående, men da det er en større post rent økonomisk, venter vi lidt endnu får den føres ud i livet.

Planlægning af den ekstraordinære tur til et overskudslager
Der blev vedtaget, at turen skal foregå d. 12. april med afgang kl. 0930 mod København. Overskudslageret åbner kl. 1100, og vi forventer at stå klar til at indtage det straks de åbner. T-Hawk lægger som udgangspunkt køretøj til, med Rebels i reserve.

Evaluering af gamerdagen + evt. planlægning af næste event.
Der er bred enighed om at gamerdagen var et hit. Dog gik meget tid med at få teknikken til at spille. Næste gamerdag kaster vi os over et WWII-scenarie i Civilization 3. Datoen for næste gamerdag vælges på næste klubaften.

Planlægning af brætspilsdagen 15. marts 2019 kl. 1600
Da tiden efterhånden var blevet så fremskreden, at vi kunne høre den indbudte civilist nærme sig, besluttes det at denne planlægning ville foregå på nettet.

Efterskrift: Ved nærlæsning af forrige referat, mangler vi en tilbagemelding på om Moneyman er i besiddelse af en klokke til brug af ordensofficeren. Moneyman bedes udvise rettidig omhu, og have svar på dette til næste klubaften, ellers må der sanktioneres med bøde.

Rebels bagende

Produktion af egen root beer

I desperation over ikke at have flere root beers, har Rebel gennemtrawlet internettet i håb om at kunne starte en egenproduktion af denne guddommelige drik. Det er lykkedes at finde 2 divergerende opskrifter hvor den ene kræver brug af en rod, der måske kan være sammenkædet med en risiko for at være kræftfremkaldende – dog er der ingen endegyldig undersøgelse der dømmer roden ude eller inde. Vi blev derfor enige om, at lave 2 gange bryg på hver sin opskrift, for så bagefter at vurdere om roden gør stor nok smagsforskel til at vi fremadrettet vil bruge den. Rebel står for at indkøbe ingredienserne og datoen planlægges på nettet.

Planlægning af Moneymans gradueringsceremoni

Det blev besluttet at udskyde denne beslutning, så den kan koordineres med en eventuel optagelse af Hr. Civilist Kenneth Seloy.

Eventuelt

Rebel ønskede en regel om, at der ikke kan optages medlemmer der IKKE kan lide root beer.

Sommerturen – der skal nedsættes et udvalg der planlægger dette års udflugt. T-Hawk og Rebel meldte sig til opgaven.

Rebel lovede at hjælpe Moneyman med brugen af forum, hjemmeside mm. – herunder eventuelt også at overfører penge ?

Ordensofficer T-Hawk takkede herefter for god ro og orden, og bød kort velkommen til Hr. Civilist Kenneth Seloy, og overgav herefter mødet til værtsofficer Rebel der på smukkeste vis præsenterede aftenens kommende lækkerier, med temaet jungle.

Ølsmagning

Til aftenens ølsmagning havde Rebel – helt i tråd med aftenens tema – medbragt 2 øl fra den asiatiske jungle:

Saigon Export Beer

Den første øl bragte os til Nam, i form af Saigon Export Beer fra bryggeriet Sabeco (Saigon Beer Alcohol Beverage Corp.). Importøren Theo Brands beskriver øllen således: Vietnams mest populære lagerøl – brygget og tappet i Ho Chi Minh City. Saigon Beer har en gylden farve med en cremet hvid skumkrone. Smagen er frisk og med en frugtagtig aroma. På ganen anes et strejf af sødme efterfulgt af noter af humle.

Om klubben også beskriver den sådan kan du læse her.
Kirin Ichiban

Aftenens anden øl er fra Kirin Brewery Company i Japan, og er også en lager. Premiumbeer.dk skiver om øllen: En lys, gylden og filtreret pilsner fra Japan. Duften er let og mild, og det er malten, der spiller hovedrollen. Smagen er let og elegant, og igen er det malten, der dominerer. Malten giver en fin sødme og nuancer af brød, kiks og nødder. I eftersmagen får sødmen selskab af en fin humlebitterhed, der skaber en flot balance.

Om klubben er enig kan du læse her.

Maden 

Efter en aldeles fremragende ølsmagning stod den på mad og film. Rebel havde været i gemmerne og havde fundet en gammel amerikansk militær kogebog fra 1944 og havde derfra lavet Chow. For de uindviede er Chow en slags stew nært beslægtet med Irish Stew. Rebel havde dog valgt at afvige lidt fra opskriften ved at erstatte en del af de rå mængder selleri opskriften krævede med sweet potatoes. Til chow’en blev serveret brød. Velbekomme!

Film skulle der også ses, og som altid var der 2 film på programmet. Den første skulle have været Hamburger Hill, men trods utallige forsøg lykkedes det ikke at fremtrylle en streaming tjeneste der ville lade os afspille filme på de forhåndenværende tekniske hjælpemidler, i stedet blev aftenens anden film, Oliver Stones’s klassiker fra 1986 Platoon, til den første. Filmen handler i korte træk om den frivillige Chris Taylors (Charlie Sheen) oplevelser i Vietnam-krigen, samt om den interne magtkamp der er mellem hans to sergenter Staff Sergeant Barnes (Tom Berenger) og Sergeant Elias (Willem Dafoe). Filmen bygger på Oliver Stones egen erfaringer og oplevelser fra Vietnam-krigen.

Vores anmeldelser af Platoon kan du læse her.

Den anden film – som blev hentet ind som reserve – var Sniper fra 1993. Filmen handler om marinesoldaten Beckett (Tom Berenger) der gør tjeneste dybt inde i Panamas jungle, hvor han med 74 menneskeliv på samvittigheden er krigens mest frygtede snigskytte. Han får sammen med CIA agent Miller (Billy Zane) til opgave at tilintetgøre en guerilla-leder og hans amerikanske pengemænd, der via køb af narkotika finansierer guerillaen.

Vores anmeldelser af Sniper kan du læse her.

Afslutning

Endnu en fantastisk aften i Top Gun Klubben er forbi. Som traditionen efterhånden foreskriver det, måtte Moneyman også denne gang forlade arrangementet før tid, da han havde utroligt svært ved at holde sig vågen. Bøden skal måske bare på dagordnen som fast punkt?

1 Comment
  • by Rebel Posted 4. marts 2019 22:49

    Meget velformuleret gennemgang af en fantastisk aften !! 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben