Klubaften 7. august 2020

K-L-U-B-A-F-T-E-N!!!!! Og samtidigt klubbens 2 års jubilæum! Ventetiden var endelig forbi, og den havde været så slem at vi de fleste medlemmer faktisk var mødt op i Tower 01 flere timer før den aftalte tid. Da Merlin havde meldt at han blev forsinket, gik de øvrige medlemmer straks i gang med den første root beer og den officielle del af klubaftenen. Stinger var dagens ordensofficer, så han bød kort velkommen hvorefter vi straks rejste os og udviste behørig respekt for ”Top Gun Anthem”.

Det formelle møde

Kammerofficeren beretning var som altid næste punkt på dagsordenen, så Jester fik som den første ordet. Han kunne fortælle, at kassen har det rigtig godt. Alle har i denne måned betalt til tiden, og flere har endda igen betalt for meget (og de tilskrives derfor naturligvis ekstra point). Kassebeholdningen er pt. kr. 3998,40.

Så var det blevet fortjeneste- og disciplinærofficer Stingers tur. Stinger kunne oplyse om, at Jester og Stinger selv efter dagens klubaften hver modtager 50 point for endnu en root beer donation. Jester havde flot overholdt madbudget premieres derfor med 50 point. Efterskrift: I løbet af aftenen blev flere taget i at bryde de efterhånde mange regler og Stinger noterede lystigt i den sorte bog.

Alle kunne fremvise både dog-tags og netundertrøje, og slipper derfor for den straf.

Ny regel

Dagens nye regel krævede lidt betænkningstid, men langt om længe blev det besluttet at den er…. superhemmelig og kun for klubben medlemmer!.

Reglen blev enstemmigt vedtaget.

Næste møde

Efter flere gode bud havde være i spil, besluttede vi at næste klubaften bliver fredag d. 23. oktober 2020 kl. 15:00. Stinger tager både værtsofficers- og notarius-tjansen og Jester bliver ordensofficer. Dagsorden kommer som altid i forrummet.

HUSK: Seneste tilkendegivelse for deltagelse i klubaftenen (uanset om man kan eller ej) er d. 16. oktober 2020! Hvis man ikke giver svar inden deadline, straffes man med -25 points.

Udtrækning af tema og planlægning af dato for næste klubsammenkost, samt udfyldelse af nye forslag til ammunitions-kassen.

Alle mand trak en valgmulighed op af ammunitionskassen og der var denne gang bred enighed om en Mr. Bean/Rom & Whisky-aften med bønne tema!?!?! Det løber af stablen lørdag d. 7. november 2020 kl. 12:00 og alle mand skal medbringe min. 1 favorit flaske. Den videre planlægning foregår i forrummet.

Kort gennemgang af Vipers oplæg til den kommende sensommerudflugt, og endelig beslutning af oplægget samt økonomien i oplægget.

Stinger gennemgik hurtigt indholdet i Vipers udmærkede plan, og med ganske få finjusteringer blev den vedtaget. Der er afgang fra Korsør kl. 08:30. Viper har bestilt tid i Tirpitz, og laver et overslag over økonomien og en eventuel egenbetaling.

Mad spist i klubben @Jester.

Jester fremlagde et ønske om at vi i stil med vores øl-, sprut- og filmanmeldelser fremadrettet også anmelder de kulinariske indslag på vores klubaftner – dog begrænset til ‘hovedretter’. Det skal samtidigt så også kun være tilladt at servere retten til en klubaften.

Dette blev enstemmigt vedtaget 

Hvad skal bring klubben ind i det næste århundrede @Jester

Jester havde, for at sikre klubbens fortsatte udvikling, et ønske om at vi på en eller anden måde bliver bedre til at profilere os og potentielt tiltrækker flere medlemmer. Han forslog slev at vi kunne lave små videosekvenser med fx surstrøningsmagning eller lignende. Det blev aftalt at vi brainstormer videre på et kommende officersmøde (der jo er for alle uanset rang). Jester opretter en tråd i forrummet til den nærmere planlægning.

Drøftelse af potentialet i den nye ansøger.

Endnu en civilist har meldt sin interesse i vores klub. De der kender ham, talte pænt om ham, så vi blev enige i at invitere ham med på prøve til vores næste klubaften i oktober.

Eventuelt

Merlin – der i mellemtiden var dukket op – spurgte ind til interessen for at han arrangere et bryggeribesøg på Lolland. Den var i sagens natur meget stor! Så Merlin arbejder videre med at kigge på økonomien og det praktiske i en sådan udflugt.

Da der ikke var flere emner til eventuelt, var det blevet tid til at værtsofficer Jester kunne præsentere aftenens øvrige program.

Ølsmagning

Stinger havde ved et tidligere møde nævnt at han igen har givet ølbrygningens ædle kunst et forsøg. Frugten af det forsøg var til nu klar til at blive smagt. Derudover havde Jester – helt efter foreskrifterne – indkøbt to øl til smagningen.

Top Gun Klubben – Klub Øl

Den første øl var Stingers hjemmebryg der naturligvis bare hedder Klub Øl!

Øllet er en påskebryg type, men det afholder os ikke fra at drikke den i august. Den holder en hæderlig alkoholprocent på hele 7,2.

Om klubben kunne lide Stingers bryg kan du ser her.

Samuel Smiths Organic Strawberry Fruit Beer

Øl nummer 2, var fra England nærmere betegnet fra bryggeriet Samuel Smith. Øllen var en såkaldt Fruit Beer, altså en øl der er brygget med frugtsaft.

Rogue Dead Guy Ale

Aftenens sidste smagning, var af den amerikanske Dead Guy Ale fra bryggeriet Rogue. Og selv om øllet altså hedder Dead Guy ALE, er der altså tale om en tysk maibock type.

Jester kunne fortælle at grateful Dead fans har kastet deres kærlighed på denne øl, pga. logoet på øllen.

Maden

Jester kræsede om os med hele 2 retter denne gang. Som en lille forret, serverede han nogle fantastiske Bacon-twiters. Bacon og butterdej – what’s not to like!

Hovedretten var den klassiske ret Philly Cheesesteak Sandwich.

Hvad klubben synes om Philly Cheesesteak Sandwich ser du her.

Aftenens første film var i kraft af jubilæet givet på forhånd. Som kodekset diktere skulle der ses Top Gun.

Dette episke mesterværk kræver vel ikke yderligere beskrivelse.

Om klubben har ‘the need for speed’, kan du læse her.

Aftenens anden film var ’Hamburger Hill’ der er fra 1987.

Filmen handler om livet for en gruppe amerikanske soldater fra 101. airborne division under den brutale kamp om Hill 937 i A Shau-dalen i Vietnam, hvor de igen og igen prøver at indtage den befæstede bakke der bliver holdt af Nordvietnameserne. Slaget blev efterfølgende døbt “Hamburger Hill”, fordi fjendens ild var så hård, at den gjorde de angribende tropper til hamburgerkød.

Vores anmeldelser af Hamburger Hill kan du læse her.

Afslutning

Klubbens 2 års jubilæum blev fejret lige efter bogen, en god rigtig god aften! Igen sidder man nu kun tilbage med ventetiden til næste gang vi mødes.

1 Comment
  • by Jester Posted 5. september 2020 23:22

    Fik jeg rost dine elegante dagbøger hr. Major, det er en sand fornøjelse at læse dine minder omkring hvad der sker i klubben … Hvis det ikke gav så pokkers mange point at skrive dagbøger at Viper nok snart prøver at stjæle tjansen fra dig, så kunne du have været fast skribent 🙂

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben