Klubaften 4. Februar 2022

Det var en våd og kold eftermiddag i februar, tusmørket var allerede så småt ved at melde sin ankomst.
De tre klubmedlemmer Stinger, Jester og Merlin havde begivet sig ud på en farlig og endnu ukendt færd. Destinationen for begivenheden var Bootcamp Hollywood, der var den officielle betegnelse for det østvendte fort klubben har under førsteløjtnant Hollywoods kommando.
Hollywood havde spændt ventet klubbens ankomst og bød straks inden for i de frastødende lokaler der var indrettet til formålet.
Det var en skøn uopvarmet og uisoleret gammel standbygning der nu blev brugt til delvis opmagasinering og delvis gildesal. Hollywood mente at det var det bedste sted i verden at holde n klubaften, og klubben står altid sine medlemmer bi, så det blev som sådan.

Vi vil i øvrigt gerne rose Hollywood for ihærdigt at forsøge, at holde liv i dvd-afspilleren som gang på gang bukkede under for kulden. Med den varme luft fra en føntørre kæmpede han en kamp igennem skuffen på afspilleren, men desværre forgæves.

På et tidspunkt ramte Jesters falkeblik en gammel gasovn som vi prøvede at gå gang i, desværre var det eneste vi fik ud af den, en fæl gaslugt og en kort “brandert”. Herefter puttede vi os i slumretæpper som Hollywood og hans Feltmarskal havde forsynet os med ..

Det formelle møde

Gik som det plejer. Der er penge i kassen, kammerofficeren er glad. Der deles point og rang ud osv. der gives lidt gaver og krammes lidt på kryds og tværs, måske nusses der lidt på hinandens lår under bordet, præcis som enhver mande-aften burde være.

Vi mangler stadig at se Merlin i uniform, altså en klub uniform efter de nye regler. Manden har endda fået lov til at bruge nogle af de penge han igennem tidernes løb har betalt for meget i kontingent.  Til gengæld har han doneret en kaffemaskine til klubben.

Den famøse administrationsdag er fortsat udsat, vi er efterhånden svære at samle.

Sommerudflugtsudvalget er umiddelbart sat til at være Stinger og Jester, men datoen for sommerudflugten er endnu ukendt da det endnu ikke har kunne lade sig gøre at samle mere end to ad gangen i sommerperioden, uhørt.

Næste møder

Der er som bekendt Girls Night operation for klubben den 12. Marts. Held og lykke til de deltagende medlemmer.

Den 1. April er der regulær klubaften. Det bliver formodentlig i Tower 01, men det er endnu ubesluttet. Det er Hollywood der er værtsofficer, Jester der er ordensofficer og Stinger der tager tjansen som notarius.

Den 20. Maj bliver der arrangeret romsmagning under værtsofficer Merlin,  hvor Stinger er ordensofficer og Jester er notarius.

Husk at melde om deltagelse i god tid når dagsordenerne bliver lagt på forum, melder man ikke inden for fristen, bliver man straffet med ve og pine.

Oplæsning af digt

Jester, vores klubpoet, var dagens oplæser af et af sine digte til klubben.

Digtet kan læses i klubbens poesibog her.

Udvælgelse af digter til næste klubaften.

Som altid greb vi Dice of Death da næste digter skulle findes, og mod alles forventning og en enkelts store skræk, blev digterne til den næste klubaften
…. TROMMESOLO …. TAADAA :   MERLIN !!!!!
det glæder vi os alle meget til.

Værtsofficeren fortæller om aftenens menu og valg af film, øl og snack

Hollywood overtog aftenen, og talte en masse om noget som ingen forstod. Men det endelige tema endte på noget ala dansk med et twist.

Ølsmagning

Hollywood havde udvalgt nogle fine øl til smagning

Vestfyn brown ale

Se bedømmelser af øllen her

Maden

Maden som Hollywood havde snedkereret til vores klubsammenkomst, var en PINF-Gryde som var en ganske særlig gryderet fra hans tid som panserinfanterist i Dronningens klær.

Egentlig skulle filmene have været Hvidstensgruppen og Flammen & Citronen, men kulden gjorde at dvd-afspilleren ikke kunne virke ordentlig, så vi fik ikke rigtig fuldendt film delen af klubaftenen.

Afslutning

En fantastisk aften hos Hollywood .. Stinger, Jester og Merlin kørte sammen afsted igen i aftenens mulm og mørke, mod mere kendte egne .. Undervejs besluttede de sig for at det havde været et rigtig godt arrangement, men hvis Hollywood skulle være vært fremover, så ville de skrive en regel om at han kun måtte i sommerhalvåret.

1 Comment
  • by Jester Posted 27. maj 2022 21:35

    Det var en spændende og begivenhedsrig aften Hollywood, jeg og er sikker på at resten af klubben er enige, takker for din ihærdighed og vilje når det kom både til at varme dvdafspilleren op med føntørre, og varme medlemmerne op med fyrfadslys og slumretæpper … Det er muligt at vi hverken nåede at se hele film eller få svedige boller, men vi var underholdt … Og næste gang tager Merlin en varmekanon med .. møs og snav

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben