Klubaften 4. december 2020

Efter endnu engang at have udstået den nærmest ulidelige tortur det er at vente på næste klubaften, var dagen endeligt oprandt. Denne gang var medlemmerne tilsagt til at mødes hos Merlin i Bunker 03. Dagen startede med det top hemmelige indvielsesritual, da Indtil-Videre-Dan skulle indlemmes i vores flok. Efter et veloverstået ritual, der jo forgår på en top hemmelig lokation, satte medlemmerne igen kursen mod Merlins bunker, hvor ordensofficeren – der i dag var Viper – åbnede mødet og bad os rejse os til tonerne af, og i respekt for ”Top Gun Anthem”. Efter dette smukke mesterværk, åbnede medlemmerne deres første root beer og tog fat på dagsordenens første punkt.

Det formelle møde

Ordet gik som det første, som vanligt til Kammerofficeren Jester, der kort regegjorde for kassens ve og vel. Kassen har det stadig virkelig godt! Endnu engang har flere medlemmer betalt for meget i kontingent (hvilket naturligvis udøser en pointgodtgørelse ). Kassebeholdningen er pt. kr. 5016, inden Merlin har krævet sin ret for aftenens udlæg.

Ordet gik herefter videre til fortjeneste- og disciplinærofficer Stinger, der kunne fortælle at om, at der efter en længere debat på forrummet var opnået enighed om nye satser for point, og der deraf var sket en revision af de point der var tildelt siden 23/10 hvor det var besluttet at reviderer pointene.

Herefter fulgte det obligatoriske tjek af dog-tags og netundertrøje, og til fortjeneste- og disciplinærofficer Stingers store fornøjelse var alle reglementeret påklædt, og slipper derfor for straf.

Ny regel

Efter at have brudt vores hjerner, lykkedes det at komme på endnu en regel, og reglen er…. Top Secret og For klubbens Eyes Only!

Reglen blev enstemmigt vedtaget.

Næste møde

Kalendere blev fundet frem og kommunikationslinjer til generaler åbnet, så næste mødedato kunne planlægges.

Valget faldt på den 5. marts 2021 i Tower 01. Jester meldte sig hurtigt som værtsofficer, Viper kastede sige over notarius-tjansen og Stinger snuppede ordensofficer-posten.

HUSK: Seneste tilkendegivelse for deltagelse i klubaftenen (uanset om man kan eller ej) er den 19. februar 2021! Hvis man ikke giver svar inden deadline, straffes man med -25 point!

Udtrækning af tema og planlægning af dato for næste klubsammenkost, samt udfyldelse af nye forslag til ammunitions-kassen.

Ammunitionskassen havde desværre ikke opdaget at møde denne gang foregik hos Merlin, og der kunne derfor ikke trækkes emner til næste kalas. Men, handlekraftige som vi er, besluttede vi hurtigt at næste sammenkomst bliver en brætspilsaften. Og da kommunikationslinjerne til generalerne var åbne, kunne vi hurtigt enes om at denne aften skal løbe af stablen den 9. april 2021. Stinger er vært (og lægger sandsynligvis bunker til). Jester er ordensofficer og styrer løjerne til det indledende møde og Viper notere alt hvad der bliver sagt.

Eventuelt

Alle var ved at være sultne, så ingen turde forlænge mødet med punkter til eventuelt, så vi gav straks ordet videre til aftenens vært Merlin der præsenterede aftenens øl, mad og film

Ølsmagning

Merlin havde været i ølkælderen og havde fundet et par øl til dagens ølsmagning:

Skovlyst Bjældeklang

Aftenens første øl var Skovlysts bud på en juleøl.

Jacobsen Donker Winter Ale

Øl nummer to, fra Carlsbergs husbryggeri Jacobsen, var endnu en årstidsøl, her dog mere en vinterøl end en decideret juleøl.

Om klubben synes om denne Winter Ale, kan du læse her.

Maden

Merlin havde allerede inden indvielsesritualet tidligere, været i køkkenet så der duftede efterhånden pænt godt af gris. Efter ølsmagningen fortrak Merlin igen til kabyssen og hidkaldte Viper til at assistere med at røre i gryderne. Efter en storslået team-indsats, kaldte Merlin til samling i køkkenet og præsenterede os for aftenens menu flæskestegssandwich med (rigelig) brun sovs!

Om klubben er nogle sovseører ser du her.

Merlin havde havde til aftenen valgt 2 nyere film

Aftenens første film var “Dunkirk” fra 2017.

Filmen handler om briternes tilbagetrækning fra Frankring i begyndelsen af 2. verdenskrig, og fortæller historien om hvordan de britiske civile søfolk stillede op og støttede den hårdt pressede britiske flåde med at evakuere så mange soldater som overhovedet muligt hjem fra strandene ved Dunkirk inden de Tyske tropper nåede frem til dem. 

Anden film denne aften var ’Jarhead’ fra 2005.

Jarhead handler Anthony Swofford, der er sniper i U.S. Marines, og om hvordan hans lange træning endelig ser ud til at skulle prøves af i Golf-krigen. Det viser sig dog hurtigt at krigen mest kommer til at bestå af ventetid, hvilket slider på soldaterne psyke.

Vores anmeldelser af Jarhead kan du læse her.

Afslutning

Kød- og svovsesvedende gik klubbens medlemmer efter anden film hvert til sit efter endnu en fantastisk klubaften.

1 Comment
  • by Jester Posted 13. januar 2021 15:05

    Den sovs kan om noget, være et samtaleemne i mange år fremover .. i øvrigt har Merlin ikke krævet betaling for sine indkøb til den pågældende aften.. det må han huske .. hvis han kan .. men det var en skøn aften i kærlighedens tegn, og det var godt endeligt at få indviet Indtil-videre-Dan. Glæder mig til vi ses igen ..

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben