Klubaften 23. august 2019

Endelig klubaften!

Der var denne gang indkaldt til møde og housewarming i Jesters nye bunker. Medlemmerne var indkaldt til at mødes kl. 17:00, og da Stinger – trods defekt på køretøjet – sprang af cyklen kl. 16:59 var alle mødt op til tiden. Stinger, der denne gang var Ordensofficer, bød velkommen og herefter rejste alle sig og vise behørig respekt for ”Top Gun Anthem” og den første root beer.

Det formelle møde

Mødet startede som vi plejer med en kort redegørelse for kassebeholdningen. Kammerofficer Jester kunne berette, at der inden aftenen var kr. 1567,90  i kassen. Merlin har et udestående på 2 måneders kontingent.

Det ledte naturligt over til aftenens næste punkt og afstraffelsesofficer Stinger. De 2 måneders manglende kontingent udløser en straf på i alt 50 point. Merlin valgte at betale kontant, og det er aftalt at Merlin indbetaler det skyldige 1/10.

Ny regel

Så var det tid til den nye regel. Efter en kort brainstorm blev den nye superhemmelige regel vedtaget. Forhåbentligt en regel der kan kaste et strafpoint eller to af sig.

Reglen blev enstemmigt vedtaget.

Flag på bordet i andledning af jubilæet og indvielsen af Jesters nye bunker

Næste møde

Et hurtigt kig i kalenderne, og vi besluttede at næste klubaften bliver lørdag den 12. oktober kl. 15:00 (Datoen er sidenhen rykket til fredag den 11. oktober kl. 16:30), endnu en gang i Jesters bunker. Stinger bliver værtsofficer. Jester bliver både ordensofficer og notarius.

Stinger havde ønsket at vi lave en fast deadline for tilkendegivelse omkring deltagelse i klubbens arrangementer, med et krav om svar uanset om man kan eller ej. Det blev aftalt at man melder til eller fra senest 7 dage før. Hvis man ikke giver svar inden deadline, straffes man med -25 points.

Jester havde bedt om ordet.

I lyset af, at Goose inden dette møde havde valgt at træde ud af klubben, ønskede Jester at vi lige markerede det med et øjebliks stilhed til tonerne af Harold Faltermeyers “Memories”.

Herefter havde Jester i anledning af aftenens jubilæum, på eget initiativ valgt at lave en udnævnelse af ”Årets medlem”, som gik til Stinger, der blev meget beæret og naturligvis meget glad!!! Med udnævnelsen fulgt et flot diplom og 4 stk. Leute Bukbier.

Det fine dipolm til Årets medlem

Kort evaluering af årets udflugt

Både Jester og Stinger var meget enige om, at det havde været et rigtigt godt arrangement, og de så med glæde frem til næste års tur. Der blev snakket løst om hvad der var set på Panzermuseum East og hvordan den ivrige billededokumentation havde været en kilde til mange point 🙂

Det skal være sjovt af være officer

Jester havde i officerenes forum allerede luftet sine tanker om en ny løftede sløret for de nye tiltag at gøre det attraktivt at være aktiv.

Her har vi sammenkædet en potentiel “gaveregn” ved særlige rang:

Private – Ingen fortjeneste
Private First Class – Ingen fortjeneste
Corporal – Ingen fortjeneste

Sergeant – mellem øl (ca. 50 cl.) + diplom + callsign og dogtags + en gratis måneds medlemskab
Staff Sergeant – Ingen fortjeneste
Sergeant First Class – Ingen fortjeneste
Master Sergeant – stor øl (ca. 75 cl.) + diplom + en gratis måneds medlemskab
First Sergeant – Ingen fortjeneste
Sergeant Major – Ingen fortjeneste

Second Lieutenant – 12 stk root beer + diplom + officersvinger + en gratis måneds medlemskab
First Lieutenant – en gratis måneds medlemskab
Captain – en gratis måneds medlemskab
Major – stor øl + 12 root beer + diplom + en gratis måneds medlemskab
Lieutenant Colonel – en gratis måneds medlemskab
Colonel – en gratis måneds medlemskab
Brigadier General – stor øl + 12 rootbeer + diplom + to gratis måneder medlemskab
Major General – to gratis måneder medlemskab
Lieutenant General – tre gratis måneder medlemskab + diplom + en tur (restaurant, museum, overnatning e.a.) som de øvrige medlemmer arrangere til ære for dig, inkl. forplejning med alt betalt ( du må ikke have udgifter med turen, bortset fra hvis du selv vælger at købe noget ), klubben betaler op til 400,- alt derudover fordeles imellem de øvrige medlemmer, uanset om de er med på turen eller ej.

Alle rang der ikke udløser rangdiplom, kan medlemmet valgfrit købe et rangdiplom selv igennem klubben til 50 kr.

For det skal fan i pokker være sjovt at være officer.

Jester tegner og fortæller

Hvervekampange

Vi ønsker flere medlemmer, især efter Goose’s pludselige afsked, men da klubbens regler forbyder os at opfordre egnede kandidater direkte, besluttede vi at gøre en mere aggressiv profilering på de sociale medier.

Status på diverse kasser m.v.

Merlin bekræftede, at han er leveringsdygtig i kasser m.v. af militær karakter i diverse størrelser, som kunne være relevant. Der er bred enighed om at alt har interesse, så Merlin tager et udvalg med på et senere tidspunkt.

Produktion af egen Root Beer

Der har ikke være så meget fremdrift i dette, så det blev aftalt at vi laver en ekstra-ekstra klubaften til produktionen. Jester har til eget forbrug indkøbt en del materialer, men var ikke afvisende over for at sælge noget til klubben.

Udtrækning af tema og planlægning af dato for næste klubsammenkost, samt udfyldelse af nye forslag til ammunitions-kassen.

Stinger havde desværre ikke haft plads til ammunitionskassen på cyklen, så i forlængelse af aftenens forrige punkt valgte vi at root-beer produktionen skal være næste event.

Eventuelt

Jester har puslet med et par små frivillige spil, der kan sætte gang i pointene. De 2 spil er “Dice of Death” en slags roulette om point, hvor man vælger 2 tal mellem 2-5. Så slår man med en terning, slår man et af de valgte tal får man 200 point, et forkert tal giver -100 point. 1 og 6 taber altid.
“Bounty Bow” er samme koncept men med bue og pil. Man går 20 skridt væk fra et mål fx. en flaske,  rammes målet får man 200 point, en forbier udløser -100 point.

Spændende spil! Og det er så op til den enkelte om man vil spille eller ej – og hvor tit 🙂

Afslutningsvis takkede Stinger for et godt møde og gav ordet til værtsofficer Jester der præsenterede aftenens menu.

Ølsmagning

Jester havde til dagens smagning, kastet sig over øl tilsat forskellige typer alkohol

Rum N’ Beer

Aftenens første øl er brygget af Thisted bryghus, der selv skriver således om øllen:

Rum’N Beer er en Barley Wine, der brygges på lys malt og melasse fra sukkerrør, og derefter modnes på lagertanken med egestave og med rosiner udblødt i Mount Gay Rom fra Barbados.

Rum’N Beer er en kraftig og intens øloplevelse, der kan nydes, som man vil drikke en hedvin. Prøv den til kraftigt lagret ost og til desserter.

Hvad klubben synes om øllen kan du ser her.

Jack & Beer

Aftenens anden øl er også brygget på Thisted Bryghus, og en den af samme koncept som den første. Bryghuset beskriver selv øllen således:

Denne luksus stenøl er langtidslagret med egestave og masser af karamelliserede lavasten. I forbindelse med tapningen er der tilsat ægte amerikansk bourbon whisky. Om du er til whisky eller ej – den sødlige maltsmag harmonerer virkelig smukt med whiskyens egetræ og den brændte karamel fra lavastenene. Derfor er Jack & Beer en rigtig ”pleaser”, der varmer dejligt om vinteren eller sætter gang i festen om sommeren

Om det var en øl klubben kunne lide kan du læse her.

Maden

Jester diskede denne gang op med pulled pork burgere med den traditionelle coleslaw, men også med en mere utraditionel sauce: Root Beer Sauce! Noget der fik sat gang i mundvandet (og måske en lille glædeståre). Tilbehøret var Sweet potato fries – lækkert!

I anledning af aftenens jubilæum var den første film givet på forhånd. Vi skulle naturligvis se mesterværket Top Gun fra 1986.

Yderligere beskrivelse er vel overflødig.

Vores anmeldelser af Top Gun kan du læse her.

Aftenens anden film var ’Iron Eagle’ der også er fra 1986, med Louis Gossett Jr. i rollen som Col. Charles “Chappy” Sinclair og Jason Gedrick som Doug Master.

Da Dougs far bliver skudt ned og taget til fange i et Arabisk land, og staten intet gør for at redde ham, må Doug tage sagen i egen hånd med hjælp fra Chappy.

Vores anmeldelser af Iron Eagle kan du læse her.

Afslutning

Endnu en fantastisk aften i Top Gun Klubben er forbi.  Og nu sidder vi bare tilbage med ventetiden til næste møde….

1 Comment
  • by Jester Posted 27. august 2019 23:44

    Arh…. Den pokkers ventetid, jeg holder den ikke ud …. Vi må have klubaften hver aften, det giver meget mere mening ….

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben