Klubaften 11. oktober 2019

Efter en umenneskelig ventetid, var det endelig igen tid til klubaften!

Efter sidste succesfulde afholdelse hos, var der genvalg til Bunker 02 hos Jester. Medlemmerne var indkaldt til at mødes kl. 16:30, men Merlins General havde krævet udsættelse til kl. 17:00 – så sådan blev det. Jester, der var valgt til aftenens Ordensofficer, bød velkommen og mødet indledtes med den ceremonielle udvisning af respekt for ”Top Gun Anthem” og den første root beer.

DET FORMELLE MØDE

Jester havde på aftenens møde flere kasketter på, så han gav derfor ordet til sig selv og gav en kort redegørelse for kassebeholdningen. Der var inden aftenens forbrug kr. 1459,90 i kassen. Stinger kunne berette, at han havde spenderet kr. 426,- til aftenens løjer. Merlin har et udestående i forhold til kontingent, men det er der lavet en aftale for.

Herefter var det blevet tid til ”Nyt fra afstraffelsesofficeren”, men da der (umiddelbart) ikke var nogen der havde forbrudt sig mod kodekset, var der ikke noget at rapportere. Dog var der en sag der skulle opklares i forhold til en eventuel overtrædelse af brækreglen i forbindelse med vores Romsmagning for nyligt.

NY REGEL

Så var det blevet tid til etablering af en ny regel. Denne gang var medlemmerne mødt frem med en hidtil uset kreativitet(!) hvilket kom til udtryk ved at der både blev vedtaget en ny superhemmelige regel og en ny mulighed for at få en ekstra medalje.

Reglerne blev enstemmigt vedtaget.

NÆSTE MØDE

Efter en hurtig omgang kalenderrodeo, besluttede vi at næste klubaften skal være lørdag den 11. januar 2020 kl. 14:00, nok engang i Bunker 02 hos Jester. Jester tager værtsofficer rollen, Merlin bliver ordensofficer og notarius er Stinger.

HUSK: Til- eller framelding senest den 4. januar 2020, ellers straffes man med -25 point jf. aftalen fra sidste klubaften.

KORT EVALUERING AF ROMSMAGNING

Der var bred enighed om, at vi havde en fantastisk romsmagningsaften. Der blev udtrykt glæde og henrykkelse over det gode arrangement som Stinger havde stablet på benene.

STATUS PÅ DIVERSE KASSER M.V.

Merlin bekræftede igen, at han er leveringsdygtig i diverse effekter af militær karakter i diverse størrelser, som kunne være relevante for klubbens medlemmer. Der var lige nogle praktiske ting der skulle falde i hak, inden Merlin kan tage et udvalg med. Vi venter i spænding.

PRODUKTION AF EGEN ROOT BEER

Trods en tidligere beslutning om at vi skulle brygge Root Beer på næste uofficielle klubaften, blev vi efter en kort dialog enige om, at det projekt nok ville være sjovere i foråret når vejret tillader at vi kan være udendørs. Vi satser på en brygdato ultimo maj, og aftaler nærmere på klubaftenen medio april.

UDTRÆKNING AF TEMA OG PLANLÆGNING AF DATO FOR NÆSTE KLUBSAMMENKOST, SAMT UDFYLDELSE AF NYE FORSLAG TIL AMMUNITIONS-KASSEN.

Stinger hev hurtigt kassen frem, og alle medlemmerne trak en seddel i kassen. Efter runders afstemning, endte det med at næste uofficielle klubaften bliver en ”Bacon-, Blues- & Stout-aften”. Herlighederne løber af stablen den 7. december 2019 kl. 16:00 i Bunker 01 hos Stinger.

Merlin og Stinger kastede hurtigt om sig med retter med godkendt bacon indhold, og blev derfor valgt til madmestre. Jester lovede derfor at stå for rigelige mængder stout. Bluesen findes på Spotify på aftenen.

Merlin, der ikke havde det store blues-kendskab, blev bedt om at gå hjem og læse op på B.B. King og Jeff Healey bare for at starte et sted.

EVENTUELT

Jester konstaterede at Stinger var kommet til at overfører kontingent, til trods for at han i kraft at hans avancement til rang af Captain havde en gratis måned. Jester bad Stinger overveje, om han ønskede penge retur eller om ham ville have pengene sat ind som point i stedet. Stinger har efterfølgende besluttet sig for at tage pointene.

Der var, som tidligere nævnt, tvivl om hvorvidt Merlin havde forbrudt sig mod kodeksets brækregel i forbindelse med romsmagningen. Merlin bedyrede sin uskyld på denne anklage, og er herefter frifundet i denne anklage.

Flere af medlemmerne har talt om at få lavet en klubrelateret tatovering, og Jester har drøftet muligheden med vores officielle klubtatovør. Seancen kunne finde stede ved at vi lave en fælles spisning med efterfølgende film hos klubbens tatovør, der så pynter de medlemmer der ønsker det, imens der hygges. Det kunne potentielt foregå i februar, men det aftales nærmere på et senere tidspunkt.

Stinger kom med forslag om afholdelse af et ’slat-arrangement’, da vi efterhånden har en del løse rester bl.a. fra tidligere ølsmagninger i både bunker 01 og 02. Ideen blev vel modtaget, og der kom forslag om, at det kunne holdes som en klubjulefrokost – de nærmere omstændigheder aftales i forrummet.

Afslutningsvis takkede Jester for et godt møde og gav ordet til værtsofficer Stinger der præsenterede resten af aftenens løjer, der stod i 1. verdenskrigs tegn.

ØLSMAGNING

Stinger havde nøje udvalgt øl der kunne knyttes til dagens tema, bl.a. med elementer fra Frankrig, Tyskland, England og Ungarn.

KRONENBOURG 1664 BLANC

Aftenens første øl var en fransk weissbier fra Bryggeriet Kronenbourg, der herhjemme brygges hos Carlsberg Bryggerierne.  De beskriver øllen således:

Kronenbourg 1664 Blanc lanceredes i 2006 og er i dag en af Frankrigs mest populære hvedeøl. Brygget i stil med de belgiske hvedeøl, der på fransk kaldes blanc, men har sin helt egen profil bl.a. med en mere sød og rund fylde. Øllet fremstår uklart og hvidgyldent med et friskt syrligt bid en herlig duft af citrus og sødlig frugtighed. Perfekt sommerøl.

Hvad klubben synes om citrus i øllen kan du ser her.

ERDINGER DUNKEL

Aftenens anden øl er tysk, og brygget af Privatbrauerei Erdinger Weißbräu Werner Brombach GmbH. Bryghuset beskriver selv øllen således:

Carefully selected dark malts with delicate roasting aromas give ERDINGER Dunkel its full-bodied flavor and strong character.

This elegant wheat beer has a lustrous, deep dark-brown appearance in the glass. The first sip reveals a harmonious symphony of carefully selected wheat and barley malts with exquisite Hallertau aroma hops. The taste buds detect hints of caramel, nuts and fresh bread. An unmistakable top-fermenting accent is provided by ERDINGER’s traditional yeast.

ERDINGER Dunkel first saw the light of day in 1989, when ERDINGER’s master brewers created a dark wheat beer as a birthday present for the private brewery’s owner, Werner Brombach. He liked it so much that he decided to put it on the market in 1990.

Om klubben kunne lide mørk weissbier kan du læse her.

ALE NO. 16

Stinger var endnu en gang blevet begavet med en ølgave til klubben, og aftenens bonus øl var dansk, og brygget på Bryggeriet Refsvindinge. De skriver selv følgende om øllen:

Ale No 16 er en mørk, overgæret guldøl. Den er brygget på vand, malt, humle samt original engelsk gær. Øllet har en maltet smag med et strejf af nødder, en let ristet aroma og en tilpas sødme. Den blev brygget for første gang i 1995. I 1997 og 2000 blev den kåret som Danmarks bedste øl. I 2000 fik den en 3. plads på verdensplan.

Ølgaver er altid gode, men hvad klubben ellers mener om øllen kan du læse her.

MADEN

En meget populær ret under 1. verdenskrig var gullasch, da den (ifølge Stingers research) inderholder alt hvad en soldat i skyttegraven har brug. Selv om det dengang oftest var fra konserves og med kød af mistænkelig herkomst, havde Stinger selv lavet retten fra bunden og kun med oksekød.

FILM

Helt i tråd med temaet, var der valgt 2 film der foregår under 1. verdenskrig.

THE LOST BATTALION

I 1918 tæt på slutningen af første verdenskrig, er den tidligere New York-advokat og major Charles White Whittlesey (Rick Schroder) og hans 550 mand store bataljon, blevet beordret til et massivt (selvmords)angreb mod de tyske styrker i Argonne-skoven. De tropper der skal støtte dem, er imidlertid på tilbagetog, men da kommunikationen med hovedkvarteret er afskåret, fastholder Major Wittlesey sin position med sine mænd, der for det meste er irske, polske, italienske og jødiske immigranter fra New York, omringet af den tyske hær. Uden mad, vand, ammunition og medicinsk forsyning overlever kun to hundrede mænd efter fem dages belejring. Filmen er baseret på virkelige hændelser.

Vores anmeldelser af The lost battalion kan du læse her.

PASSCHENDAELE

Vi befinder os i 1917, midt under første verdenskrig. Her møder vi den canadiske sergent Michael Dunne (Paul Gross), en soldat, der er blevet såret i kamp i Frankrig og derfor er vendt tilbage til Calgary både følelsesmæssigt og fysisk arret. Mens han er på det militære hospital i Calgary, møder han Sarah (Caroline Dhavernas), en attraktiv sygeplejerske, som han forelsker sig i. Da Sarahs yngre, og svært astmatiske, bror David (Joe Dinicol) melder sig for at kæmpe i Europa, føler Michael sig tvunget til at vende tilbage til fronten for at beskytte ham.

Vores anmeldelser af Passchendaele kan du læse her.

AFSLUTNING

På falderebet besluttede Stinger at prøve “Dice of Death” og de øvrige medlemmer fulgte straks trop – alle dog med samme uheldige udfald… bedre held næste gang.

Intet varer evigt, og endnu en aften i Top Gun Klubben er desværre forbi. Bare der ikke var så længe til næste møde…

2 Comments
  • by Jester Posted 23. oktober 2019 22:33

    Meget smukt skrevet, nærmest guddommeligt … Jeg kan ikke vente til næste gang …

  • Pingback: My Homepage
Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben