Gamer aften 21. jun. 2019

Så fik vi afholdt klubbens 2. klubaften, og denne gang med den gamle strategiske klassiker Civilization III. Civilization III er i sin renhed ikke den type spil vi ville klassificere som aktuelt for klubben. Men da man kan finde/bygge senarier af relevans til spillet, så faldt valget på det.

Jester havde forinde klargjort et 2. Verdenskrigs senarie, nogle gæve gutter byggede senariet for længe siden, og vi så sat det op så det passede ind i klubbens regi.

Goose, måtte melde fra og klubben kunne derfor kun stille med 75% mandestyrke og så plus Maverick naturligvis.

Tiden blev skubbet lidt rundt da vi lige skulle have fundet praktiske løsninger på alt det der med børn og arbejde og alle de andre sekundære ting.
Men vi fik sat os, fik spillet op at køre, og fik styr på vores proviant.

Pizza, igen, men det er også altid nemt at indtage mens man spiller.

Stinger var England/USA, Boner (hedder han endnu ?!) var Spanien og Jester havde sat sig på de Skandinaviske lande. Stinger lå i evig krig med Tyskland og Italien, mens Boner og Jester kunne tage starten mere med ro. På et tidspunkt fik Boner en krigserklæring fra russerne, men de fik vist aldrig flyttet tropper ned til at invadere ham. Jester arbejde på at bygge noget potentielt offensivt op og erklærede endeligt krig mod Tyskland.

Desværre blev det hurtigt aften og hen af 2 tiden måtte Jester kaste håndklæde i ringen og erklære sig ukampdygtig. Vi blev enige om at slutte for i dag, og gemte spillet i tilfælde af at vi ville fortsætte hvorfra vi slap en anden dag. Eller også starter vi op på noget nyt/andet, vi får se hvornår vi har gameraften igen.

Men alt i alt gik det godt, det er et sjovt og underholdende spil, og på multiplayer kan man være op til 8 spillere, så det er cool nok.

Jeg er i hvert fald klar til gameraften igen snart 😉

/Jester

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben