Hvor mange TGK logo’er giver du?
(Her kan du selv klikke det antal logo’er som du mener at rommen fortjener, og så vil din bedømmelse indgå i det samlet gennemsnit)
Alk. %-vol.:
40,0
Kort om / Diverse:
Denne tekst er slikforvoksne.dk’s beskrivelse af rommen:
Aftappet af den unge Rom komet Florent Beuchet – manden bag Rhum Compagnie des Indes.
Florent Beuchet fra Compagnie des Indes blender sin egen rom.
Latino er fremstillet af en blanding af de bedste rom fra forskellige Latinamerikanske lande. Ca 60% udgøres af rom fra Guatemala, imens de sidste 40% er fordelt mellem rom fra Trinidad, Barbados og Guyana. Hver af disse rom er lagret individuelt i mindst 5 år på amerikanske bourbon fade, og bidrager hver især til den komplekse og fyldige smag du finder i denne fremragende rom.
Den enestående kvalitet bag CDI (Compagnie Des Indes aftapninger), er den unikke udvælgelse af enkle specifikke fade med gammel moden rom.
Alle fadene har en unik historie og fremstår efter mange års lagring i Den Nye Verden, som uspolerede eksempler på mere end 400 års romtraditioner.
Denne rom blev smagt i Top Gun Klubben:
På klubsammenkomsten den 20. maj 2022
1 Comment
Klassisk caribisk/latinamerikansk inspireret rom, som har en lys gylden farve og generelt har en sød aroma.
Den er ligeledes blød og afrundet i smagen, og man kan mærke den selektering, der har været ift. udvalg af fade til lagring. Der er kælet for denne rom!
Jeg nyder gerne denne rom igen, og jeg giver den 4 ud af 5 TGK logoer.
Add Comment