Brætspilsaften og indvielse 8. maj. 2020

Så skulle vi  have brætspilsaften igen og ligesom sidste brætspilsaften, så var der sørme også en indvielse af et nyt medlem ind over også.

Dagen var rigtig godt planlagt og for at det nye medlem skulle have lov til at deltage på lige fod med alle andre, så var det naturligvis indvielsen der stod som det første.

Medlemmerne Stinger, Merlin og Jester, samt indtil-videre-Anders mødtes alle ved klubbens hemmelige Bunkertower kl. 11, Vi har jo som bekendt både en Bunker 01 og en Bunker 02, og nu er vi ved at køre et Bunkertower i stilling til flere af de fremtidige arrangementer.

Indtil-videre-Anders blev sat kortvarigt for døren, men Stinger, Merlin og Jester fik planlagt de sidste detaljer af Indtil-videre-Anders’ indvielse.
Derefter fik han bind for øjnene og blev fragtet til en lokation uden for landets lov og ret.
De helt specifikke dele af indvielsen er som bekendt relativ hemmelige og vil derfor ikke blive beskrevet, dog er der her på siden en vis fotodokumentation så man godt kan få sig et vis indtryk af begivenheden.

Indtil-videre-Anders blev indviet, og efterfølgende havde han faktisk ved foregående arbejde tjent point nok til at stige i rang så han gik ind i Sergentklassen. Det krævede også en ceremoni, da stigning til befalingsmand jo blandt andet udløser ens nye klubnavn samt andre lækre privilegier.
Indtil-videre-Anders er herfra kendt som Viper.

Da alle de formelle ceremonier var overstået kørte vi tilbage til Bunkeretower hvor vi ligeledes fik overstået det formelle klubmøde der holdes ved hver samling. Vi fik gennemtalt nogle kommende arrangementer, fik sat dato og tid på nogle, og fik samtidig rykket vores sommerarrangement til efteråret af hensyn til kulturelle åbningstider der for tiden er ret lukket.

Ligeledes fik Jester vist overtalt/påduttet Viper til at tage tjansen som rekrutteringsofficer, mens han selv tog ceremonimester på sin egen kappe.

Vi begyndte at pakke spillet ud, og som sidst var det Axis & Allies 1941 der blev spillet. Mens vi satte op fik vi smagt Stingers hjemmelavet baconmarmelade, der var udemærket, men intet har endnu slået hans baconæbleskiver som han lavede til romsmagningen i sin tid.

Vi slog om hvem der skulle spille som hvem, og skæbnen ville at officersgruppen skulle være Aksemagterne, så Stinger blev Tyskland og undertegnet blev Japan. Merlin fik lov til at drive England og Rusland, og Viper blev USA.
Det er her at sergentgruppen fik lov til at hovere lidt, de gav os nemlig herre mange prygl. På relativ få omgange fik de udslettet Japans tropper i fastlandskina, og isolerede resten ude på øen. Så kunne de i ro og mag trække ind over Europa og tage Tysklands rige et land ad gangen. For derefter at vende næsen til selve Japan, der var en smule luft- og søslag men ikke noget der kunne bremse dem overhovedet.

Officersgruppen måtte se sig overtaget, men heldigvis har vi to kort vi kan trække. For det første er spillet lavet historisk korrekt, så det ville være forkert hvis vi vandt, så det var jo lidt med vilje, ikke også Stinger?
Og dernæst trækker vi officerskortet og finder på en masse nye straf-initiativer målrettet på sergentgruppen … naturligvis …

Efter endt spiller fik vi hentet noget  pizza og kastet os over en film på projektoren, ganske underholdende og lækker måde at indtage sin mad på i godt selskab. Filmen var i øvrigt Battleship, som vi alle godt kan lide og rolig kunne se på denne ikke-standard-klubaften, da den muligvis alligevel ikke er i klubtilladte kategorier, pga. dens Sci-fi indhold.

Vi fik i øvrigt også drukket en lille smule øl og rom. Vi er som regel meget strikse med det der alkohol, da vi gerne nyder det i rigelige mængder, men det skal være planlagt dertil. Men en lille smule for nydelsens skyld er fuldt ud tilladt, så lidt fik vi da smagt, både af Merlins rom og Jesters øl, og ligeledes fik vi anmeldt en enkelt øl på vegne af Stinger.

Den bedømte øl var en Tennent´s Premium Oak aged Beer fra Tennent´s.

 

Som altid var det en fantastisk dag sammen med fantastiske mennesker. Vi holdt den kørende fra ca. 11 til lige omkring midnat, hvorefter vi spredte tropperne, og nu glæder os til at vi snart skal mødes igen.

På vegne af Top Gun Klubben
Jester

1 Comment
  • by Stinger Posted 16. maj 2020 11:02

    Smukt skrevet! Og jo, det var naturligvis af hensyn til den historisk korrekte fortolkning af krigens udfald, at vi lod os tabe MEGA meget med vilje!!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben