Bean, Beans & Booze aften 7. november 2020

Igen var det blevet tid til en af vores temaaftener, denne gang en såkaldt Bean, Beans & Booze aften!?!?

Medlemmerne mødtes alle i Tower 01 og en af aftenens hovedroller – bønnegryden – blev straks sat på komfuret.

Alle klubbens medlemmer var blevet befalet at medbringe en flaske Booze, som de hver især havde et godt forhold til. Viper have medbragt en dejlig flaske Talisker Single Malt 10 år, Merlin havde fundet en flaske Ron Diplomatico Reserva Exclusiva i gemmerne, Stinger havde pakket en falske A. H. Riise Non Plus Ultra Ambre d’Or Excellence i tasken og Jesters garage havde gemt på en flaske Cú Dhub Black.

Under normale omstændigheder i en verden der ikke er hærget af COVID-19, ville dagen i går have været J-dag, og Stinger havde i den anledning taget en omgang Tuborg Julebryg med, så vi kunne holde vores egen J-dag inden vi gik til de stærkere dråber 🙂

Der blev lystigt smagt på sagerne, og hvad klubbens medlemmer syntes om de forskellige flaskers indhold, kan ses her: Talisker, Ron Diplomatico , A. H. Riise og Cú Dhub.

Efter smagningen af de våde varer, var de blevet tid til 2 x Bean. Bønnegryden blev serveret med flutes, mens Mr. Bean underholdte på skærmen. Som tiden gik og gryden blev tom, gik vi over til også at konsumere en del af klubbens lager af snack.

Lettere kødsvedende, måtte vi til sidst give op og aflsutte endnu en fantstisk aften i godt selskab. Vi spredte tropperne og ser nu bare frem til næste gang vi mødes!

Stinger

1 Comment
  • by Jester Posted 13. januar 2021 16:52

    Av for pokker det var også en god kødgryde og med lækre bønner i … mummenum.. i øvrigt mærker jeg en tendens til at når vi smager på mere end 1 – 2 genstande så mister jeg overblik og kan ikke huske hvad vi har smagt .. det må være noget med alderen .. vi nåede i øvrigt også kun Ca halvdelen af mr. Bean afsnittene, så vi har en fortsættelse følger til gode. Den vil jeg glæde mig til, især inkl Stingers bønnegryde, bare med endnu flere bønner og løg 🙂

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben