Blues, Bacon & Stout-aften den 7. december 2019

Endelig fik vi afholdt klubbens første Blues, bacon & Stout aften – et koncept vi længe har talt om og som til fuld levede op til forventningerne. Stinger stod ved æbleskivepanden da medlemmerne indfandt sig og kunne overraske med hjemmelavede æbleskiver med bacon(!) som velkomst snack.

Aftenen startede som alle andre arrangementer med en root beer og 4 minutter og 10 sekunders hyldest til Top Gun, hvorefter ordensofficeren Jester bød velkommen til et kort møde.

Kammerofficeren redegjorde kort for at kassen har det godt, og herefter redegjorde afstraffelsesofficeren ligeså kort for status på point. Merlin var mødt op yderst ureglementeret påklædt, og indkasserede derfor 2x -25 point for manglende dogtags og netundertrøje. Til gengæld nåede officerene til enighed om at Merlins afbud til den familiære juleudflugt kunne premieres med udmærkelsen for at sige nej til noget vigtigt og de 100 point der følger med. Selvom der var mistanke om at afbudet skyldtes Merlins manglende kalender disciplin.

Herefter drøftede vi kort om vi skulle indrulle stouts, rom og ligende fra arrangementer uden for klubaftnerne, i de officielle smagninger så de kan bedømmes mv. Det var der stor enighed om.

Så var det blevet tid til at baconofficeren præsenterede aftenens menu. Menuen bestod (udover de allerede serverede baconæbleskiver) af bacon explosion, der er en slags bacon-/kød-/osteroulade. Bacon bomben blev serveret med pommes frites. Helt i tråd med aftenens tema, var aftenens snacks bacon crisps og bacon snacks.

Så gik ordet til aftens stoutofficer, der kort præsenterede de til smagningen udvalgt stout. Et bredt udvalg af stouts, der dog primært var fra Danmark. Læs mere om stoutsne længere nede på siden.

Musikken var på forhånd gjort klar, i form af en til aftenen oprettet BBS-playliste på Spotify.

Under eventuelt, blev det drøftet om vi skulle lave vores eget smagsskema til vores ølsmagninger. Det var der stemning for. Og så blev der talt om at arrangere en tur i biffen for at se 1917, men da den først har premiere efter nytår vil de nærmere detaljer blive aftalt i forrummet.

Ordensofficeren lukkede så mødet og vi kastede os over smagningen.

Young’s Double Chocolate

Aftenens første stout var engelsk og fra Bryggeriet Charles Wells. Den danske importør Premium Beer & Beverages beskriver øl sådan:

Denne sorte øl har et flot brunligt skær og et cremet nøddebrunt skum. Chokolade spiller hovedrollen i både duft og smag. Den behagelige og sødlige chokoladearoma får fint selskab af noter af kaffe og lakrids. Alt dette er flot balanceret med den ristede malt, der giver tilpas bitterhed til denne chokoladestout. En stout, der trods sine beskedne 5,2 procent alkohol stadig har masser af smag og karakter.

Hvad klubben synes om chokolade-stout kan du se her.

Seattle Coffee Stout

Anden stout var fra danske Thisted Bryghus. De beskriver øllen således:

Denne mørkebrune stout er brygget med let ristede malte, og som det hører sig til i en rigtig stout – umaltet ristet byg. Seattle er krydret med Northern Brewer humle og tilsat ekstrakt af de bedste arabica kaffebønner fra Sydamerika.

Det første man lægger mærke til, er det holdbare cappuccinofarvede skum og den skønne duft af friskmalet kaffe. I munden overraskes man af den milde ristede smag med nuancer af vanilje og kakao. Til sidst kommer den markante smag af god kaffe sammen med en afstemt bitterhed fra kaffebønner og humle.

Seattle Coffee Stout kan erstatte din eftermiddagskaffe, men den er også rigtig velegnet til desserter med chokolade eller til en god brunch.

Anbefalet serveringstemperatur 8-10˚C

Om klubben er til kaffe-stout kan du se her.

Krenkerup Stout

Aftenens tredie stout var fra det lollandske Bryggeriet Krenkerup, og de skriver om den:

Med en let smag af kaffe og lakrids er den ristede malt med til at give øllet en markant karakter og farve – uden at den virker tung. Den meget bløde og fyldige smag gør den imødekommende – og som en ægte stout, sætter det fine mørke skum sig flot på glasset. Vores stout er ikke så tung i smag og alkoholstyrke som mange andre – alligevel er det en ægte stout med fyldig og fornem karakter. Det er en speciel egenskab.

Hvodan klubben bedømte øllen kan du se her.

Skagen Bryghus Michael Ancher Enebær Stout

Den fjerde stout var fra Skagen Bryghus, og en stout med tilsat enebær. Bryghuset beskriver selv øllen således:

Herre øl, brygget på flere forskellige sorte malte, speltmalt, enebær og lynghonning. Den engelske humle EKG, bidrager med en lidt jordagtig smag, som komplementerer godt sammen med den søde lynghonning, som har en kraftigere smag end alm. honning. Bitterheden fra de tørrede enebær, er lige så intens som havgus fra Skagen Nordstrand.

Tror du klubben er pjattede med enebær i øllen? Find ud af det her.

Marston’s Oyster Stout

Halvvejs gennem aftenens smagning skulle vi igen til England, denne gang til Bryggeriet Marston’s, der på formfuldendt engelsk beskriver øllen således:

Deep brown color. Delightful chocolate tones, roasted malt, coffee and licorice. Rich and creamy texture, like a good coffee – mild with a bitter aftertaste. The name Oyster Stout comes from the old days. In London at Dickens time, the combination of stout and oysters was poor man’s food – useful and tasty.

Klubbens holdning til østers stout kan du læse her.

Krenkerup Harald Blåtand Stout

Ved den sjette stout var vi igen hjemme i Danmark og igen hos Krenkerup Bryggeri, der i samarbejde med Harald Blåtands Laug har brygget en stout, som de kort beskriver sådan:

Øllen er en Stout som er blød med en fyldig krop. Er skabt til krydrede retter og oste. Den kan med fordel skænkes i et højt glas eller et drikkehorn.

Hvad klubben synes om øllen ser du her.

Willemoes Stout

Syvende bud på en stout var fra det fynske Bryggeriet Vestfyn, der skriver såldes om øllen:

Willemoes Stout er en kraftig og fyldig overgæret øl med smag af chokolade og kaffe fra brug af ristet malt, og med en behagelig, bitter eftersmag. Øllets flotte, mørke farve kommer gennem brugen af mørkristet malt.

Bør serveres ved 8-9 °C

Om klubben synes Fyn(sk stout) er fin ser du her.

Midtfyns Bryghus Stout

Den ottende stout var også fynsk, denne gang fra Midtfyns Bryghus. De beskriver øllen således:

Midtfyns Stout er en mørk, næsten sort, stout med et flot cremefarvet skum. En øl med stor fylde, nogen sødme og en raffineret smag af kaffe, lakrids og tørrede frugter. Brygget på palemalt, rugmalt, karamel- og chokolademalt samt ristet byg.

Kan serveres til vildt, stærk ost eller desserter, f.eks. mørk chokolade eller brændte figner. Prøv også vores stout til en krydret spegepølse.

Serveringstemperatur 10-14 grader

Om dette er klubbens favorit stout, kan du se her.

Krenkerup Juleøl 2019

Niende øl på denne Blues, Bacon & Stout-aften var slet ikke en stout. Men forhandlerene have fortalt Jester, at den var baseret på stout, og derfor havde den sneget sig med. Igen var vi på Lolland hos Krenkerup Bryggeri. De skriver følgende om juleøllen:

Julen er fyldt med traditioner. På Krenkerup glæder vi os hvert år til at brygge en ny juleøl – og smage på den for første gang. Hvert år brygger vi en ny årgangsjuleøl – efter reinheitsgebot og med lidt lavere alkohol end mange andre juleøl.

I 2019 har vores brygmester brygget en traditionel Schwartzbier med masser af smagsnuancer. Han har blandt andet brugt Münchner og Carafa malte, til at skabe den smukke øl. Øllen fremstår næsten helt sort i glasset, med en fin afdæmpet duft af ristet kaffe og karamel. På trods af dette fremstår øllen ikke tung, men nærmere rund og blød og med en fin tør finish. Maltkroppen og humlen giver hinanden modspil, men i en fin balance. Glæd dig til en yderst velsmagende øl, der klæder julemaden og skaber god stemning omkring julebordet.

Willemoes Jul 2019

Sidste øl til aftenens smagning var endnu en juleøl og kun taget med som bonus, da Stinger havde læst at den var tilsat A.H. Riise Christmas rom (A.H. Riise var klubbens absolutte favorite ved romsmagningen) og så er øllen kåret til årets juleøl af Politiken. Øllen er fra Bryggeriet Vestfyn, og de skriver om øllen:

Med Willemoes Jul 2019 forkæles I, i år, med en mahognifarvet Doppelbock, lagret over 6 måneder. Vi har tilført øllet A. H. Riises Christmas Rum for at tilføre øllet en yderlig krydret og varm oplevelse. Rommen flankerer øllets søde, maltede smag perfekt, og tilfører en forstærket duft af fløde karamel og krydderier.

Bør serveres ved 8-10 °C

Om klubben også er tosset med A.H. Riise rom når det er tilsat i øl, kan du se her.

En vellykket aften lakkede mod enden. Et godt koncept var blevet afprøvet, og der var enighed om at det sagtens kan gentages – måske i en anden kombination fx Polka, Pølse og Wiesbier (bedre forslog modtages gerne). Jeg er i hvert fald klar igen…

/Stinger

Næste klubarrangement er klubaftenen d. 11. januar 2020.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt Top Gun Klubben